Gięcie blach

dbamy o szczegóły

Istnieje wiele metod obróbek blacharskich, które można wykorzystać w różnych branżach przemysłowych, np. w budownictwie czy motoryzacji. Jednym z takich procesów jest gięcie blachy. Przy zastosowaniu specjalnych urządzeń metoda ta umożliwia nadanie konkretnego kształtu obrabianemu materiałowi. Na czym dokładnie polega ta obróbka blacharska? W poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

 

Gięcie blachy – jak odbywa się ten proces?

 

Gięcie blachy polega na zmianie kształtu obrabianego materiału, zachowując przy tym jego właściwości fizyczne. Obróbka ta wymaga użycia sił zewnętrznych, które w trwały sposób formułują dany przedmiot bez naruszenia jego spójności. Dzięki naciskowi obrabiany materiał przekracza granicę sprężystości, co uniemożliwia mu powrót do stanu wyjściowego. Warto pamiętać, że obróbka nie wpływa na wymiary poprzeczne, spójność materiałową czy wytrzymałość na rozciąganie, gdyż dotyczy tylko krzywizny metalu.

Skontaktuj się z nami!

Etapy gięcia blachy

Podczas nadawania konkretnego kształtu obrabianemu materiałowi bardzo ważne jest przekroczenie granicy sprężystości blachy, gdyż dzięki temu przedmiot nie powróci do pierwotnego stanu. Aby proces przebiegł prawidłowo, a zmiany były trwałe, należy wykonać wszystkie trzy etapy gięcia, tj.:

 

  • sprężyste - po zniwelowaniu nacisku obrabiany materiał może powrócić do wyjściowego stanu,
  • plastyczne - materiał zostaje trwale odkształcony,
  • dotłaczanie - zwiększenie siły nacisku w celu uzyskania konkretnego kształtu.

Jakie maszyny wykorzystuje się podczas gięcia blachy?

Najczęściej stosowanym urządzeniem do gięcia blachy jest prasa krawędziowa sterowana komputerowo. Maszyna ta pozwala na dokonanie precyzyjnej obróbki, a do tego uzyskanie powtarzalnej jakości obrabianego materiału. W dodatku cały proces przebiega bardzo sprawnie, choćby dzięki temu, że operator może w każdej chwili zareagować na ewentualne nieprawidłowości.

 

Inne urządzenie wykorzystywane podczas gięcia blachy to walcarka, którą stosuje się podczas produkcji profili, prętów czy rur. Można także spróbować metody ciągnienia polegającej na przeciąganiu obrabianego materiału przez ciągadło. Sposób ten umożliwia zmniejszenie lub wydłużenie obwodu elementu.

zapraszamy do kontaktu

Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie!

W celu uzyskania szczegółowych informacji technicznych i możliwości wykonania usługi prosimy o kontakt z naszą firmą. Świadczymy nasze usługi na terenie Konina oraz całego województwa wielkopolskiego. Przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat liczne realizacje dają nam pewność sprostania oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów pod względem szybkości oraz precyzji działania.

Kontakt